Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir

 • Mayıs 10, 2020

Evde pijamalarınızla otururken İngilizce öğrenmek mi istiyorsunuz? Evet, pijamalar oldukça rahattır- ancak evde İngilizce öğrenmenin bu rahatlığın yanında birçok farklı katkısı daha vardır. Örneğin, İngilizce öğrenmeyi çok seviyorsanız ancak pratik yapmaya zaman bulamıyorsanız ne olacak? Ya gidebileceğiniz dil okulu çok pahalı ve uzaksa? O zaman evde İngilizce öğrenmek tam da size göre! Evde konuşma pratiği yapmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Hata yaptığınızda etrafınızda sizi düzeltecek kimsenin olmamasından endişe ediyor olabilirsiniz. Neyi yanlış yaptığınızı bilmiyorsanız nasıl İngilizcenizi geliştirebilirsiniz? Bunlar endişelerinizden sadece bazıları, bunun dışında endişe ettiğiniz çok daha fazla şey olabilir. Telaffuzunuzun gelişmeyeceğinden endişe ediyor olabilirsiniz. Açıkçası, kendi kendiniz İngilizce öğrenmeye nereden başlayacağınız bilmiyor bile olabilirsiniz! İngilizce öğrenmek ders kitabının başına oturmak anlamına gelmez. Sizi doğru şekilde yönlendirebilecek birçok kaynak bulunmaktadır. Bu yola doğru tavır ve kaynakla çıkarsanız akıcı şekilde İngilizce konuşmaya kadar ilerleyebilirsiniz. Pratik yapmak için aşağıdaki yöntemleri deneyin!

Televizyon izleyin

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir Adım 1

1. “The Simpsons” “The Simpsons” hakkında bir şeyler biliyorsunuz değil mi? Kim bilmiyor ki? Uzun süredir devam eden bu komedi türündeki animasyon dünyaca ünlüdür ve bizi bu garip Amerikan ailesinin yaşadıklarının tam ortasına götürür. Komik ve kültürel olarak önemli olmasının yanında okul, iş ve sosyal hayat gibi günlük hayattan karelerle karşılaşmamızı sağlar.

 • Bu dizi, kültürel referanslar ve argo kelimeler için de oldukça doğru bir seçim olabilir. Ana karakterler, nükleer güç santralinde güvenlik müfettişi olan cahil ve eğlence düşkünü Homer Simpson, eşi Marge ve 3 çocuklarıdır. Bu karakterlerin yanında çok fazla yan karakter vardır.

2. “Friends” Manhattan’da yaşayan 6 kişilik arkadaş grubunun hayatlarını konu alan bu oldukça popüler Amerikan sitkomunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Dizi uzun yıllar devam ettiği için hayatlarının ve birbirleriyle olan ilişkilerinin nasıl değiştiğini gözlemlemek güzel olabilir. Bu altı kişinin altısı da çok farklı insanlardır. Rachel moda düşkünü ve eğlenceli biriyken Ross inek ve utangaç Phoebe ise şeker ve az biraz delidir!

 • Oldukça günlük ve rahat bir İngilizce konuşurlar, bu yüzden telaffuzunuz konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Friends izlemelisiniz. Ayrıca alt yazılı ve diğer dillerdeki versiyonlarını da bulmak münkündür.
 • Birkaç video kaynağına daha mı ihtiyacınız var? FluentU’ya bir göz atın. FluentU’da müzik videolarından, dizilerden, film fragmanlarından, haberlerden ve etkileyici konuşmalardan parçalar bulabilirsiniz.
 • Bu videolar her kullanıcı için oldukça yararlı İngilizce dersleri olarak görülebilir. Öğrenme stilinize, İngilizce seviyenize ve kişisel ilgi alanlarınıza uygun videolar seçin ve biz de size özel videolar önerelim!
 • Bu site, hangi tür videoların en iyi şekilde öğrenmenizi sağladığını bulmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Ek olarak, interaktif altyazılar, flaşkartlar, kelime listeleri ve daha fazlasıyla FluentU, kelime ve gramer bilginizi aktif olarak kullanmanızı sağlar.

İngilizce günlük tutun veya blog yazın

1. Yazı yazmak yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlayan rahatlatıcı bir etkinlik olabilir. Düzenli olarak yazma pratiği yapmak için İngilizce günlük tutmak veya blog yazmak en iyi yoldur. Gramer bilginizi geliştirmesinin yanında yazı yazmak, günlük dili kullanma yeteneğinizi de geliştirecektir.

 • Yağmurlu geçen tatilinizden veya televizyonda izlediğiniz heyecanlı bir basketbol maçından bahsedebilirsiniz-tamamen size kalmış!
 • Ne kadar sıklıkla yazacağınız da size kalmıştır. Haftada 1 kez yazmak bile size yeterli gelebilir. Ancak her hafta bir öncekinden daha fazla yazmaya çalışın. Daha fazla ve daha hızlı yazabilmek için kendinize hedefler koyun.
 • Hata yapmaktan nefret eden bir mükemmeliyetçiyseniz bloğunuzu veya günlüğünüzü anadili İngilizce olan birine gösterip hatalarınızı düzeltmesini isteyebilirsiniz. Hiç anadili İngilizce olan birini tanımıyorsanız endişe etmeyin, dil öğrenen kişilerin birbirlerine yazı yazma konusunda yardım ettikleri lang-8’i kullanabilirsiniz. Eski yazdıklarınıza bakıp ne kadar geliştiğinizi görmek güveninizi de arttıracaktır!

Evde kültürel bir etkinlik düzenleyin

1. Bu büyük bir parti olmak zorunda değildir ve evde kültürel bir etkinlik düzenlemek İngilizce konuşan ülkelerin kültürlerini öğrenmek adına oldukça eğlenceli bir yöntem olabilir. Christmas, Halloween ve Thanksgiving bunun en bilinen örneklerindendir.

 • Halloween için insanlar canavar, hayalet kostümleri giyerler veya en sevdikleri film karakteri şeklinde giyinirler. Evde bir Halloween partisi veriyorsanız arkadaşlarınızdan İngilizce hayalet hikayeleri getirmelerini isteyip bunları ürkütücü bir atmosfer yaratarak mum ışığında okuyabilirsiniz.
 • Eğlenceli bahar bayramlarından biri de Easter’dır. Bu genellikle çocuklar arasında daha popülerdir ancak yetişkinlerin de oyunlardan ve şekerlemelerden  zevk alamayacağını kim söylemiş? Evin etrafına çikolatadan yapılmış Easter yumurtaları saklayıp İngilizce ipuçları yazarak oyunlar oynayabilirsiniz.
 • Kendiniz bu bayramlarla sınırlamanıza gerek yok-tarihi filmler izleyeceğiniz bir film gecesi düzenleyebilir veya İngilizce konuşan ülkelerin geleneksel yemeklerinden yapabileceğiniz bir etkinlik organize edebilirsiniz. Önemli olan ne yaptığınızdan çok insanları bir araya getirip eğlenmek ve bu sırada da İngilizce pratiği yapmaktır.

İngilizce bilgisayar oyunu oynayın

1. Konu dil öğrenmek olduğunda çoğu kişinin aklına bilgisayar oyunları gelmez ancak Rol yapmayı gerektiren oyunlar (RPG) ve bunun çok oyunculu olarak online oynan versiyonları (MMORPG) İngilizce okuma, dinleme ve hatta konuşma pratiği yapmak için iyi yöntemler olabilir. Bilgisayar oyunları sayesinde İngilizce konuşan arkadaşlar edinebileceğinizi biliyor muydunuz? Okumaya devam edin!

 • Bir karakterin rolüne büründüğünüz oyunlar (RPGler) genellikle gerçeküstü bir dünyada geçer ve büyü yapmayı, canavar öldürmeyi ve bir kahraman olmayı içerir. Bu oyunlarda çok fazla diyalog geçtiği için İngilizce olarak oynamak kelime haznenizi genişletecektir. Üstelik öğrenmek için daha da istekli hale geleceksiniz çünkü diyalogları dinlemek hikayeyi tamamlayıp oyunu bitirmek için en önemli noktadır.
 • Bilmediğiniz kelimeler hakkında endişelenmeyin- oynadıkça alışacaksınız. İngilizce öğrenmek için en güzel RPGler “Final Fantasy”, “Legend of Zelda” ve “Dragon Quest” olabilir.
 • MMORPGler birden fazla online oyuncu içerdiği için daha yararlı olacaktı. Bu oyunların en popülerlerinden biri “World of Warcraft”dır. Karakter oluşturup size verilen görevleri tamamlayarak oyunu oynayabilirsiniz. En güzel kısmı ise kendinize takım kurup diğer oyuncularla iletişim kurabilirsiniz! Diyaloglarda genellikle günlük ve rahat bir dil kullanılır ve ekrandaki sohbet kutucuğu aracılığıyla iletişim kurulur. Bu, İngilizce olarak hızlı şekilde düşünüp cevap verme yeteneğinizi geliştirecektir.
 • Bir maceraya atılmak istiyorsanız ve mikrofonlu kulaklığınız varsa “TeamSpeak” kullanmayı deneyin. Bu sizin sohbet odalarına girip insanlarla konuşmanıza ve yeni kişilerle tanışmanıza olanak sağlayacaktır. Bilgisayar ekranıyla konuşmanız en başta biraz garip hissettirebilir ancak bu konuşma pratiği yapmak için oldukça eğlenceli bir yöntemdir. Dikkatli olun, buna bağımlı olabilirsiniz!

Article Categories:
İngilizceYabancı Dil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir