İngilizce Nasıl Öğrenilir

İngilizce öğrenmek için harika bir dil. Hem iş hem de özel hayatımızda İngilizce öğrenmek için bir çok sebebimiz var. Yurt dışı seyahatlerimizde bize çok büyük yardımı olacaktır. Hangi dili öğrenmeye başladıysanız başlarında biraz emek gerektiriyor. İngilizce bunlardan farklı değil. Nasıl İngilizce öğreneceğinizi açıklayan 15 adım hazırladık.

İngilizce konuşarak Öğrenilir!

1) Her gün biraz İngilizce konuşun : Sadece konuşmak bile kesinlikle yeni bir dili öğrenmenin en iyi yoludur. Sadece 4 5 kelime biliyor olmanız ya da çok akıcı bir İngilizceye sahip olmanı fark etmez, başkalarıyla İngilizce konuşmak İngilizceyi geliştirmenin en hızlı yoludur.

 • İngilizce konuşmak için hazır olmayı beklemeyin. İleri derece İngilizce seviyesine ulaşmanız büyük ihtimal çok hızlı gerçekleşmeyecek. Kendinizi zorlayın ve konuşmak için harika bir İngilizceye sahip olmayı beklemeyin .
 • Sizinle vakit geçirmeye istekli ileri seviye İngilizce bile birini bulun. Ona dil değişim metodunu önerebilirsiniz. Dil değişim metodu bir saatlik egzersizdir. İlk yarım saat arkadaşınızın ana dili olan İngilizce dili sonraki yarım saat sizin anadiliniz olan Türkçe dili konuşulur ve karşılıklı fayda sağlanır.
 • Eğer İngilizce konuşulan bir şehirde yaşamaya başladıysanız, ingilizce konuşmaya basit pratiklerle başlayabilirsiniz. Birine yol tarifi sorabilir ya da sadece Merhaba diyerek işe başlayın. Gittikçe güvende hissedeceksiniz.

2) Telaffuz üzerine odaklanın : İngilizce dil bilgisi ve kelime haznesini geliştirmeye çok fazla odaklanıp telaffuz’u ihmal ederseniz. İleri derecede İngilizceye sahip kişiler sizin telaffuzunu anlamakta zorlanabilir.

 • İngilizce seviyenizi geliştirmek istiyorsanız temiz bir telaffuz ve aksan olmazsa olmaz. İyi derecede İngilizce konuşanları dikkatlice dinleyin ve temel kelimeleri nasıl söylediklerine odaklanın ve onlar gibi söylemeye çalışın
 • Anadilinizde olmayan söyleyiş şekillerine daha fazla dikkat edin. Örnek vermek gerekirse bazı diller ‘r’ sesi baskın değildir ve bu sesle geçen kelimeleri öğrenmek üstüne düşülmezse zaman alır. Size en yabancı gelen seslere odaklanıp işe o sesleri kavramaktan başlayın.
 • Bazı ingilizce kelime telaffuzlarının söylendiği böyleye göre farklılık gösterdiğinin farklında olun. Örneğin Amerikan İngilizcesi İngiliz İngilizcesinden epey farklıdır. Bir ülkede yaşamaya karar verdiğinizde ya da tatil için gittiğinizde temel sözlerin nasıl söylendiğine dikkat edin.

3) Kelime Haznenizi geliştirin ve deyimlerle dolu cümleler kurun: Geniş bir kelime haznesine sahip olmak ve deyimlere hakim olmak İngilizce konuşmayı çok daha kolaylaştıracaktır.

 • Tekrar belirtmek gerekirse, ana dili İngilizce olan kişilerle vakit geçirin. Size doğal yollarla ortak kelimeleri aktararak İngilizce konuşma seviyenizi hızlı bir şekilde ilerletir. Bununla beraber kitap okuyun ve İngilizce bir şeyler izleyin. İngilizce haber dinlemekte çok yararlıdır.
 • İlk defa ingilizce yeni bir kelime öğrendiğinde kelimeyi cümle içinde kullanmaya özen gösterin. Bu hafızamıza o kelimeyi işlemenin en kolay yoludur.
 • Bir diğer etkili bir yol ise evdeki eşyaların üstüne İngilizce anlamlarını etiketlemektir. Böylece ne zaman onları kullanmaya kalktığınızda İngilizce anlamlarıyla karşılaşacaksınız.
 • Bununla birlikte İngilizce konuşan kişilerin sıkça kullandığı deyimleri not almalısınız.

4) Bir İngilizce sınıfına ya da konuşma grubuna kayıt olun : İngilizce öğrenmenin bir diğer harika yolu da konuşma gruplarının içinde bulunmak

 • İngilizcede bir bakış açısına sahip olup sıfırdan İngilizce öğrenmenin en iyi yolu İngilizce konuşan insanlarla bir araya gelmektir. İngilizce sınıflarında daha formal konular işlenir ama konuşma gruplarında daha özgür konular konuşulur ve konuşurken yapacağınız hatalar pek dikkate alınmaz. İki grubunda artıları ve eksileri olmakla birlikte her ikisini de deneyimlemenizde yarar var.

5) Sözlük Taşıyın : Her zaman yanınızda bir sözlük taşımanız İngilizce öğrenmek için faydalı olacaktır. Dijital bir sözlük ya da telefon uygulaması da olabilir.

 • Bir sözlüğe sahip olmak demek hiçbir kelime karşısında takılıp kalmamanız demektir. Sözlük taşımak sizi bir çok sıkıntıdan kurtarır. Bir konuşma esnasında doğru sözlüğü zihninizde bulamadığınız zaman sözlüğü açıp bakmaktan çekinmeyin.
 • Onun dışında sizi hata yapmaktan kurtarır. İhtiyacınız olan İngilizce sözcüğe sözlükten bakın ve hemen onu bir cümle içinde kullanınca hafızanıza hemen girecektir.
 • Boş zamanlarınız da sözlüğü karıştırmak çok yarar sağlar, metrobüste seyahat ederken İngilizce öğrenmek isteyenler için en faydalı kitap bir İngilizce sözlük olacaktır. Bu yöntemle günde 20 30 tane ekstra sözlük öğrenebilirsiniz.
 • Yeni başlayanlar için Türkçe-İngilizce sözlük faydalı olbilir ama dilinizi geliştirdikten sonra İngilizce –ingilizce sözlüğe geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

İngilizcede Yazma, Okuma ve Dinleme Yeteneklerinizi Geliştirmek

1) İngilizce Radyo Dinleyin : İngilizce dinleme ve anlama yeteneğini geliştirmenin en iyi yolu İngilizce yayın yapan bir radyo dinlemek ya da telefonunuza İngilizce ses kayıtları yüklemektir. Youtube’da tonlarca İngilizce diyalog hikaye anlatan kanal var.

 • Günde 30 Dakika İngilizce dinleme egzersizi yapabilirsiniz. Sporda, iş yerinde çalışırken ya da boş zamanınızda her zaman her yerde gerçekleştirebileceğiniz bir egzersiz. Vaktim yok bahanesinin arkasına saklanmayın.
 • Anlamak için odaklanın , İngilizcenin sizi bezdirmesine izin vermeyin Eğer dinlediğiniz kayıtı çok hızlı buluyorsanız, vazgeçmeyin dinlemeye devam edin ve konuşmanın ana konusu kavrayın.
 • Eğer imkanınız varsa dinlerken anlamadığınız kelimeleri not edin. Kelimeleri öğrenin ve tekrar yayını dinleyin.

2) İngilizce televizyon ve film izleyin : İngilizce öğrenmenin bir diğer eğlenceli yolu İngilizce film ve televizyon izlemektir. Buradaki ana etken gerçekten izlerken keyif alacağınız filmleri ya da tv programlarını izlemektir.Ve en önemli uyarımız kesinlikle Türkçe alt yazıyla izlememeniz. Takip etmek çok zorlaşıyorsa İngilizce alt yazı koyabilirsiniz ama Türkçe altyazı asla.

3) İngilizce Kitap, dergi ve gazete okuyun : Okumak İngilizce öğrenmenin en temel gereklerinden biridir. Bu egzersizi her gün yapma özen gösterin.

 • Gerçekten ilginizi çekecek bir konu bulun. Eğer okuduğunuz içeriği sıkıcı bulursanız ilginiz azalacak ve daha az anlayacaksınız.
 • Yazılanları anlamak için çaba gösterin. Sadece göz gezdirmeyin Anlamadığınız kelimelerin üstünü çizin ve okuma sonunda onlara bakıp tekrar okuyun.
 • Eğer yalnızsanız ya da etrafınızda biri olması sizin zaten umurunuzda değilse, sesli okuyun.

4) İngilizce Günlük Yazın: İngilizce okuma ve anlamayı kavramak için yapmanız gereken bir diğer egzersizde yazmak.

 • Bu kısmı İngilizce öğrenmenin beklide en zor kısmı sayılabilecek bir egzersiz. Ama yinede çok önemli bir egzersiz. Yazmak bildiğiniz kelimeleri cümle içinde kurmanızla birlikte hafızanızda kaybolmayacak noktlara getirecek.
 • Ne yazacağım ki ben diye kara kara beyaz kağıda bakıyorsanız, günlük yazın günde 5 6 cümleyle başlayın devamı gelecektir.
 • Yazdıklarınızı ana dili İngilizce olanlara okutun böylece aynı hataları arka arkaya defalarca yapmayı engellemiş olursunuz.

5) İngilizce Mektup Arkadaşı Bulun: İngilizce mektup arkadaşı bulmak İngilizce öğrenmenin yarısı sayılır.Bu arkadaşlığı mail ve chat yoluyla da sürdürebilirsiniz. Püf nokta ise ana dili İngilizce olan bir arkadaş seçmeniz.

Kendinizi İngilizce Öğrenmeye Adamak

0’dan İngilizce nasıl öğrenirim sorusu her zaman kafaları doldursa insan beyninin ne kadar güçlü bir makine olduğunu unutmayın ve bu makineyi yanlış şeylerle doldurmayın. Bunların başında kötü düşünceler geliyor.

1) Motivasyonunuz Kaybetmeyin : Bir dili öğrenmenin en önemli noktası asla motivasyonu kaybetmemektir.

 • Kendinize hedefler koyun ve İngilizce öğrenmenin hayatınıza katacağı artıları hatırlayın

2) Her gün Pratik yapın.

3) İngilizce düşünün : İngilizce düşünmek İngilizce öğrenmek için çok önemli beyninizde Türkçe’den İngilizce İngilizceden Türkçe’ye çeviriler yapmayın doğrudan İngilizce düşünmeye başlayın .

4) İngilizce Arkadaşlar Edinin : İngilizce arkadaş bulun ve onunla günlük hayattan konuşun

5) Hata Yapmaktan Korkmayın: İngilizce konuşmak için asla yeterince hazır olmayı beklemeyin, hızlı olan ve bir şeyleri kırın. Hata yapmadan doğrusunu öğrenemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir