Saat Dakikaya Nasıl Çevrilir

 • Mayıs 23, 2020

Saat içerisinde ne kadar dakika olduğundan emin değil misiniz? Endişe etmeyin! Sadece bir kaç basit adımda bu çevirme işlemini yapmak oldukça kolay. Genel bir kural olarak her bir saat 60’ar dakikaya tekabül etmektedir. Yani saat değerini 60 ile çarptığınızda size dakika cinsinden değeri verecektir. Aşağıdaki adımları okumaya devam edin ve bu işlemin ne kadar kolay olduğunu sizde deneyerek karar verin. Dakikayı saate çevirmek içeriğini de okuyarak o konuda da bilgi alabilrisiniz. Bu içerikte önce saati dakikaya işlemleri anlatılacak sayfa sonunda da Hesaplama makinesi ile otomatik şekilde hesaplama yapabileceğini bir kısım göreceksiniz.

Adımlar:

Saat Dakikaya Nasıl Çevrilir Adım 1
 1. Çevirmek istediğiniz saat ile işe başlayın. Örneğin, bir kağıt üzerinde çalışıyorsanız, kağıdın üzerine hesaplamak istediğiniz sayısını yazın ve yanına “saat” ibaresini koyun.Bir hesap makinesi kullanıyorsanız, sadece rakamı yazın. Örnek olarak; 10 saatlik bir yolculuğun kaç dakika süreceğini öğrenmek istiyoruz diyelim.Bu durumda, biz 10 saat yazarak başlayacağız. Önümüzdeki birkaç adımda, bu işlemi çözeceğiz.

saati-dakikaya-cevirme-adim2
 1. Sayıyı  “60 dakika / 1 saat  ” ile çarpın. Çarpacağınız rakamdan sonra, bir çarpma işareti (x), daha sonra 60 dakika / 1 saat kesrini yazın. Bu kesir bir saat ‘de kaç dakika(60) olduğunu gösterir.
 • Bu, sayıyı 60/1’le yada 60’la çarpmakla aynı şeydir. Eğer bölme ve kesirler çarpılması ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, bu konu hakkında Sosyallob üzerinden yardım alabilirsiniz.
saati-dakikaya-cevirme-adim3
 1. İşlemi çözün. Şimdi sadece matematik bilgilerinizi uygulamak yeterlidir. Bu işlem sonrasında alacağınız cevap aradığınız sakikayı size verecektir.
 • Bizim verdiğimiz örnekte; 10saat x 60dakika/1saat=600dakika. 10’yi 60’la çarparak elde edilen 10×60 aynı şeydir.

saati-dakikaya-cevirme-adim4
 1. Saati geri bulmak için tekrar 60’a bölün. Dakika değerini 60’a böldüğünüz zaman tekrar saati bulmuş olacaksınız. Teknik olarak her dakikayı 1saat/60dakika ile çarpmanız yeterlidir.
 • Bizim verdiğimiz örnekte; 600dakika x 1saat / 60dakika=10 saat olarak saat cinsinden değerini bulmuş olursunuz.
saati-dakikaya-cevirme-adim5
 1. Ölçüm saat ve dakika cinsinden ise öncelikle saat’i dakika cinsine çevirmelisiniz. Bazen zaman ölçümleri: x saat y dakika şeklinde verilir. Öncelikle “x saat” kısmını dakikaya dönüştürün, sonra y dakika kısmına bunu ekleyin. Bu şekilde toplam zamanı dakika cinsinden elde etmiş olacaksınız.
 • Örneğin; 10 saat 12 dakika gibi bir süremiz olsun. Bu değerin hepsini dakikaya çevirmek için öncelikle 10 saat kısmını dakikaya çevirmelisiniz. Sonrasında ise 12 dakika kısmına bunu eklemelisiniz. Yani 10 saat x 60dakika / 1saat=600dakika . 12 dakikayı’da buna eklersek: 600dakika+12dakika =612dakika olarak bulunmuş olur.

Saati Dakikaya Çevirmek için Hesap Makinesi

Farklı Örnekler

 1. Soru: 10 saat 40 dakikanın toplamda kaç dakika olduğunu bulabilir misiniz?
  • Cevap: 1 saat 60 dakika olduğu için 10 ile 60 dakikayı çarparsanız 10 saatin kaç dakika yaptığını bulmuş olursunuz. 10×60=600 dakika olduğundan dolayı buna da 40 dakikayı eklerseniz 600+40=640, yani 10 saat 40 dakika 640 dakika olarak bulunmuş olur.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir