Zarf Nasıl Yapılır

  • Kasım 14, 2019

Ev yapımı zarflar, herhangi bir tebrik veya teşekkür kartı için özel bir dokunuş sağlar. Bu makalemizde size basit bir zarf yapmanın birkaç yolunu göstereceğiz.

10 saniyelik özet:

  1. İstediğiniz zarf boyutunun iki katı büyüklüğünde bir kağıt alın.
  2. Kağıdı yarım enine katlayın.
  3. Sol ve sağ taraflarını bantlayın.
  4. Bir kapak yapmak için üst kenarı 1.3cm katlayın.
  5. Zarfı açın ve mektubunuzu ekleyin.
  6. Kapağı kapatın ve bant veya tutkalla sabitleyin.

Yöntem 1:Keseli zarf yapmak

1. İstediğiniz zarf boyutunun yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir kağıt alın . emind değilsenizstandart boyut 21.5 x 28 cm iyi olacaktır; Daha küçük bir zarf istiyorsanb aşlamadan önce yarıya katlayıp kesebilirsin.

2 Kağıdı eşit olarak katlayın. Orijinal parçanızın yarısı kadar bir dikdörtgen almanız gerekir.

3. Açık sol ve sağ tarafları bantlayın. Dikdörtgenin iki açık kenarını güvenli birş şekildekapatmak için bandı kullanın, üst kısmı açık bırakın. Üst taraf mektuplarınızıe ekleyeceğinizyerdir.

4. Bir kapak yapmak için üstten katlayın. Dikdörtgenin açık kenarını katlayarakk küçükbir kapak açın. Bu mektubun zarfın dışına çıkmasını önleyecektir. Yaklaşık 1.5 c mlik bir kapak işe yarayacak.

5. Mektup veya kartı yerleştirin. Kapağı geri bükün ve mektup, kart veya diğeri çerikleri yerleştirin. Bu tamamlandıktan sonra kapağı tekrar aşağı katlayın.

6. Mektubunuzu kapalı tutmak için kapağı tutkallayın. Kapağın iç kenarı boyuncai nce bir tutkal çizgisi yerleştirin, ardından kapağı aşağı bastırın. Bu, alıcı kişi açanak kadarzarfı kapalı tutar. Ayrıca, kapağı dekoratif bant veya bir çıkartmayla das abitleyebilirsiniz.

Yöntem 2:Bantlı Zarf Oluşturma

1. Dikdörtgen bir kağıdı uzunlamasına aşağı yatırın (yatay stil). Kağıt boyutlarınıd deneyebilirsiniz ancak emin değilseniz, standart boyutu (21.5 x 28 cm) gibi bir şey yapacaktır.

2. Kağıdı yarıya kadar katlayın. Katlamanın düz olduğundan emin olmak için kağıdınk enarlarını eşleştirin ve kıvrım yapmak için parmaklarınızla katlanmış kenarı bastırın.A rdından, kağıdın parçasını açabilirsiniz ve ortasında kıvrım olacaktır.

3. Sağ üst köşeyi merkez kıvrım boyunca katlayın. Sağ üst köşenin kenarı orta çizgiye düz bir çizgiye değdiğinde, köşeyi aşağı doğru katlayın. Bu, sağ üst köşe ile üçgen şeklinde olacaktır.

4. Sol üst köşeyi merkez kıvrım boyunca katlayın. Sağ köşede yaptığınız gibi sol üst köşeyi aşağı doğru katlayın. Düz bir katlama yapmak için kağıdı parmaklarınızlad düzeltmeyi unutmayın. Artık bir dikdörtgenin üstünde oturan iki küçük üçgen olacak.

5. Üst ve alt kenarların 2.5 cm’sini orta kıvrıma doğru katlayın. Burada ölçmenint tamolması gerekmediğinden, göz kararı olabilir. Hem üst hem de alt kenarlarm merkeze doğru katlanmalı, ortada bir mektup veya kartın sığması için yaklaşık 2.5 cmlik bir alan bırakılmalıdır.

  • Bu noktada, kağıt yine de uzunlamasına doğru yerleştirilmelidir
  • Kağıdın üçgen noktası hala sola dönük olmalıdır.

6. Kağıdın sağ kenarını üçgenin altına katlayın. Kağıdın sol tarafındaki katlanmış üçgen kenarının, sağ tarafın kenarına paralel olması gerekir. Üçgenin kendisi hala görülecektir.Parmaklarınızla kıvrımı düzleştirin, ardından açın.

7. Mektubunuzu zarfa sığacak şekilde katlayın. Bu yöntem için büyük kartlar çok büyük olabilir, ancak normal mektup boyutlu kağıt 2’ye veya 3’e katlanırsa zarfa sığar.

8. Mektubunuzu yerleştirin. Notunuz zarfın yatay kıvrımları arasından çıkabilir. İletiyi zarf içinde tutmak için üçgenin alt kapaklarını ve yan taraftaki iki uzunlamasına kanadı kullanın.

9. Zarfı kapatın. Kağıdın sağ kenarını üçgenin kenarına kadar katlayın, tıpkı önceden yaptığınız gibi. Üçgenin üstünü dikdörtgenin ortasına doğru katlayın. Şimdi, zarfınızın arka tarafının mağazalardan alınan zarf gibi göründüğünü göreceksiniz.

10. Kenarları bantlayın. Zarfın kenarlarını sabitlemek için küçük bantlar kullanın. Zarfın kapağını da kapatın.

11. Mektubunuzu elden teslim edin. Ne yazık ki, posta hizmetleri çoğunlukla dikdörtgen olmayan ve kesin kenarları olmayan postalar için daha fazla ücret almaktadır. Ek nakliye ücreti ödememek isterseniz ev yapımı zarfınızı elden teslim edin.

Yöntem 3:Kare Origami Zarf Yapmak

1. Mektubunuzdan veya kartınızdan büyük bir kare kağıt alın. Mektubunuz veya kartınız çok büyükse, doğru kağıt boyutunu bulmak için bir zanaat dükkanına gitmeniz gerekebilir. Örneğin, kartınız 21.5 x 28 cm ise, en az 30.5 x 30.5 cm’lik bir kağıda ihtiyacınız olacaktır. Küçük bir 10 x 13 cm’lik kart için 18 x 18 cm’lik bir kağıt parçası işe yarayacaktır.

2. Kağıdı, köşeleri paralel kenar şeklinde olacak şekilde yerleştirin. Köşeler bir paralel kenar gibi yukarı ve aşağı, sağa sola dönük olmalıdır.

3. Köşeyi köşeye katlayın. Bu, sol üst köşeden sağ alt köşeye ve sağ üst köşeden sol alt köşeye uzanan bir kıvrım oluşturacaktır. Önce, karşı kenarların ikisini sıraya koyun, kıvrım yapın ve ardından açın. Bunu diğer iki köşe için de tekrarlayın, ardından kağıt paralel kenar olacak şekilde kenarlarını açın.

4. Alt köşeyi orta kıvrıma kadar katlayın. Alt köşeyi kağıdın ortasındaki her iki kıvrımın kesiştiği noktaya kadar getirin. Ardından, kağıdın düz olmasını sağlamak için kenarını parmağınızla düzeltin.

5. Köşenin düz olan alt tarafını orta kıvrıma kadar katlayın. Şimdi kağıt üçgen olacak. Kağıdın dış kenarları neredeyse mükemmel şekilde hizalanmalıdır. Kağıdı iyice düzeltin böylece kağıt yatay dursun.

6. Sol köşeyi merkeze doğru katlayın. Üçgenin sol kenarını katlayın, böylece nokta orta çizginin biraz üzerine gelecektir.

7. Sağ köşeyi merkeze doğru katlayın. Üçgen köşesinin sağ köşesi de kıvrımla örtüşmelidir.

8. Sağ köşenin kenarını geriye doğru katlayın. Sağ köşe, orta kıvrımla mükemmel şekilde uyuşmuyordu, bu nedenle çakışan noktayı biraz geriye katlayın. Sağ köşenin kenarı dikey kıvrım ile hizalanmalıdır. Bu küçük bir üçgen yapacaktır.

9. Küçük üçgeni açın . Parmağınızı küçük üçgenin katlanmış yerinin içinde tutarsanız, küçük üçgen doğal olarak paralel kenar şeklinde açılır. Küçük üçgeni yayın ve düzleştirin.Bu şekil merkezin aşağısında bir kıvrım oluşturacaktır.

10. Zarfın üst kenarını küçük açıklığa yerleştirin. Şimdi, zarf bitti! Kartınızı veya mektubunuzu eklemek için zarfı tekrar açabilir ve üst kenarı taktıktan sonra kapatabilirsiniz. Herhangi bir gevşek kenarı bantla sıkıştırmak gerekirse bantla sabitleyebilirsiniz.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir