Kuru Buz Nasıl Saklanır

  • Haziran 4, 2020

Kuru buz katılaşmış karbondioksittir ve oldukça soğuktur. Çok fazla kullanım alanı olmasına rağmen genel olarak bir şeyleri soğutma amacı ile kullanılır. Kuru buzun avantajlarından biri hal değişimi geçirdiğinde gerisinde sıvı bırakmamasıdır. -109,3 F’de (Fahrenayt derecede) gaz haline geçer. Kuru buz oldukça tehlikeli olabilir ve ciddi donma ve yanıklara neden olabilir. Bu yüzden kuru buzun nasıl saklanacağı ve nasıl kullanılacağını bilmek son derece önemlidir.

Kuru Buzu Depolamak

  1. Kuru buzu kullanacağınıza yakın bir zamanda satın alın. Her ne kadar süblimleşme işlemini yavaşlatabilseniz bile tamamen durduramazsınız. Bu nedenle, kuru buzu kullanmaya mümkün olduğunca yakın bir zamanda satın alın. Kuru buz iyi bir şekilde depolanmış olsa bile yine de gün içerisinde 5-10 kilo kaybeder. Kendiniz evde kuru buz yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için de aynı kuru buz muhafaza etme talimatlarını uygulamalısınız.
  2. Yalıtımlı eldivenler giyin ve kollarınızı koruyun. Kuru buz aşırı derecede soğuk olmasından dolayı cildinizi yakabilir. Yalıtımlı eldivenler kuru buz kullanırken oluşabilecek olan buz yanıklarına karşı ellerinizi korur. Tek seferde mümkün olduğunca az miktar ile uğraşmayı denemelisiniz. Ek olarak, uzun kollu giysiler giymek kuru buz kullandığınız sırada kollarınızı da korur.
  3. Kuru buzu iyice izole edilmiş bir kabın içerisinde tutun. İnce bir strafor soğutucu kuru buzu uzunca bir süre tutmak için oldukça etkilidir. Aynı zamanda soğuk içeceklerinizi sakladığınız normal bir soğutucu da kullanabilirsiniz.
  4. Saklama kabına buruşmuş kağıt ekleyin.  Kabın geri kalanını buruşmuş kağıt ile doldurun. Böylece kabın içerisindeki ölü alan azalır ve süblimleşme işlemi de yavaşlatılmış olur.
  5. Saklama kabını mümkün olduğunca kapalı tutun. Kabı açtığınız müddetçe, kabın içerisine dışarıdan sıcak hava girecektir. Ve içeriye giren sıcak hava süblimleşme işlemini hızlandıracağı için kuru buz daha hızlı eriyecektir.
  6. Soğutucunuzu soğuk bir yere yerleştirin. Eğer dışarıda hava soğuksa, soğutucunuzu dışarıda bırakın. Eğer hava sıcaksa, soğutucunuzu soğuk bir yerin içerisine yerleştirin. Basitçe, yüksek sıcaklıkta süblimleşme hızlanacağından dolayı, soğutucunuzun bulunduğu yerin sıcaklığını mümkün olduğunca soğuk tutmak isteyeceksinizdir.
  7. Yanıklara karşı dikkatli olun. Eğer hafif bir yanık olduysa sadece kızaracaktır ve kendiliğinden iyileşir. Ancak kuru buz cildinizde su toplanmasına sebep olduysa veya cildiniz soyulmaya başladıysa bir doktora gitmeniz gerekir.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: ) 3 (Erişim: )

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir